Mateřská škola
Nová Ves pod Pleší
U Školky 210
262 04 Nová Ves pod Pleší
IČO: 70 98 96 81
Prosíme o vyplnění dotazníku spokojenosti. Děkujeme. https://www.survio.com/survey/d/L9X9Q8B5V4K3D7D8W
Milí rodiče,
v době před zápisem se na mě obracíte s otázkou, zda máte dát sourozence do stejné třídy, v tomto krátkém článku se pokusím vám odpovědět.
Nelze úplně jednoznačně říci ano nebo ne a nelze se na to dívat takto černobíle. Ráda bych vám, rodičům, popsala můj pohled na tuto otázku a možná některým pomohu se rozhodnout nebo se alespoň podívat trochu jinýma očima…
Jsem si vědoma, že právě rodiče, kteří znají své děti nejlépe, se budou snažit rozhodnout se ve prospěch dítěte, protože většina rodičů chce pro své děti jenom to nejlepší. Než ale budete automaticky předpokládat, že vaše děti budou spolu ve třídě, zeptejte se, jaké je moje dítě? Extrovertní, introvertní, dominantní, citlivé…? Je to vhodné pro moje děti nebo pohodlné pro mě? Jaké mají sourozenci vztahy mezi sebou? Chci to ulehčit mladšímu?
Každé dítě má jiné charakterové vlastnosti a jiný vývoj. Každé dítě má jiné rodiče, jiný počet sourozenců, narodilo se v jiném pořadí a také je jinak vychováváno. Od toho se odvíjejí rozdílné zkušenosti a odlišné reakce v určitých situacích. Ani skupina dětí není vždycky stejná, v každé je jiná dynamika vztahů.
Myslím si, že sourozenci by měli vždy mít možnost vyzkoušet si fungovat v kolektivu i jinak než mladší nebo starší sourozenec, tedy každý sám za sebe, vytvářet si svá kamarádství, prožívat své zážitky, získávat vlastní zkušenosti. Pár hodin odděleně od sebe určitě vydrží, o to víc se na sebe budou těšit a hrát si spolu doma, vyprávět si, jak se měli, co dělali. Když je každý ze sourozenců sám za sebe, tak i lépe spolupracuje s paní učitelkami ve třídě. Rodiče někdy nevědomky rádi staví staršího do role ochránce, kdy má potom mladší dojem, že je hlídán. To v případě oddělení sourozenců nelze.
Rodiče by dětem měli umět vysvětlit, že každý bude jinde, aby s tím zkrátka počítaly, že nebudou spolu. Chápu, že každé dítě v jiné třídě může být pro rodiče technicky náročnější, a proto ráda nabízím zlatou střední cestu – dopoledne, kdy probíhá řízená činnost – sourozence dělit od sebe a na odpoledne mohou být na odpočinek a hry společně, pak je také rodiče mohou společně vyzvedávat.
Rozumím tomu, že rodiče někdy trvají na tom, aby sourozenci chodili do stejného kolektivu dětí a rozhodně tomu nebudu bránit, pokud je to technicky možné (počty dětí na třídách), je ale potřeba důkladně takové rozhodnutí zvážit.
Jestliže vás takové rozhodnutí čeká, přijďte se za mnou nebo paní učitelek na třídách zeptat a popovídat, jaké máme zkušenosti, rády vám je předáme a zodpovíme případné otázky.
Projekty